НОВОГО НОРМАЛЬНОГО ГОРА НЕ БУВАЄ

Дуже важко, надзвичайно важко втрачати кохану людину чи рідного. Емоційний стрес поглинається і відчувається кожною клітинкою тіла. Біль нестерпний і справжній.

Горе так боляче з 2 причин.

Перша очевидна причина – це відхід коханої людини. Є одяг, комп’ютери, телефони, взуття, тенісні ракетки, музика навколо будинку, наче вони щойно зайшли в магазин і скоро повернуться. Однак більше неможливо подзвонити їм, поговорити з ними, торкнутися їх, посміхнутися їм, повечеряти з ними. Вони пішли, і болісна правда, яку найважче прийняти, вони пішли назавжди.

 

Друга причина полягає в тому, що скорботна людина втратила свою роль і особистість у цих стосунках. Ніколи не можна бути сином, дочкою, чоловіком чи дружиною, дідусем чи бабусею з тієї простої причини, що інша людина розірвала цей зв’язок і пішла. Того, хто вижив, мимоволі позбавляють своєї особистості, його покидають без будь-якого повідомлення та згоди. Цей факт багаторазово посилює біль і робить його нестерпним.

 

У багатьох культурах процес скорботи вважається священним і дуже особливим, до скорботної людини ставляться з особливою увагою, огортають розумінням, співчуттям і любов’ю. У деяких культурах скорботна людина носить чорний одяг протягом 40 днів, а інші поважають це і ставляться до такої людини м’яко та дбайливо. Зазвичай постраждалого оточують родина та друзі не лише під час похорону, але й протягом 40 днів після смерті коханого.

 

З точки зору психологічного та емоційного стану, немає нічого нормального в процесі горя, окрім нашого знання про те, що колись кожен із нас зіткнеться з цим. Під час пандемії та карантину багато людей уже втратили принаймні частину своєї ідентичності як працівника, члена клубу, мандрівника. Більшість із нас переживає цю втрату. Кожен з нас у будь-який момент стикається з невизначеністю, ми позбавлені здатності планувати майбутнє, реалізовувати його та бути причиною свого життя. Сам локдаун є таким ненормальним для кожної людини та всього суспільства. Додатковим ускладненням у процесі скорботи стала неможливість провести традиційний похорон, який є першою церемонією закриття, за підтримки родини та друзів.

 

На жаль, втрата близької людини під час карантину не є нормальним, ні старим, ні новим. Немає такого поняття, як новий нормальний процес скорботи. .