Травма/ПТСР

Психологічна травма залишає глибокі рани, які, на жаль, не так легко побачити і розпізнати. З якихось невидимих причин людину мучать мігрені, безсоння, болі в серці та шлунку. У нього розвиваються фобії, тривожність і досить часто сняться кошмари. Він відчуває труднощі у розвитку здорових стосунків з іншими і загалом не почувається задоволеним собою. Це лише деякі типові симптоми та наслідки психологічної травми. Вони зберігаються й організовані в окремий запис, який відтворюється цілодобово, створюючи тло вашого життя. Виходячи зі своєї практики, я виділив 2 категорії психологічних травм: класичні та побутові.

класичні та побутові.

Класичні – це ті травми, які зрозумілі, очевидні і досить передбачувані. Будь-яка людина згадає психологічну травму під час і після військових дій, катастроф і природних явищ (землетрусів, повеней). Це ситуація, яка за кілька хвилин чи секунд може змінити та перевернути життя людини (навіть цілої країни). Як правило, першою реакцією буде шок. Ось деякі з них:
– Тілесні ушкодження. Втрата частин тіла.
-Хірургія. Видалення внутрішніх органів, ампутація частин тіла.
-Аварії. На роботі, наприклад будівництво, заводи.
-Автомобільні аварії.
– Психічне та фізичне насильство. Зґвалтування в студентському середовищі, у подружній парі, у родині: діти та батьки (у тому числі близькі та далекі родичі). Ці травми однаково стосуються жінок і чоловіків. Найчастіше чоловіки приховують цю інформацію багато років.
-Втрати: близьких, батьків, дітей. До цієї категорії відносяться аборти.
– Пологова травма. Природний процес пологів часто перетворюється на неприємний кошмар, приносячи фізичні та психічні травми матері чи новонародженій дитині або обом.

Важливо усвідомлювати, що свідки таких випадків також будуть шоковані та відчуватимуть симптоми психічної травми.

Побутові – це травми/ПТСР і психологічні травми, які незвичайні та непомітні. Часто вони виникають в побутових ситуаціях без фізичних пошкоджень. Для простоти назвемо їх «травма/ПТСР несподівано». Ось кілька прикладів з моєї практики:

– Неочікуваний ляпас, коли підліток поставив недоречне запитання 
– риб’яча кістка, що застрягла в горлі, і довгий пошук лікарні, яка погодиться надати невідкладну допомогу.
– Розлучення – це дуже травматична подія в житті
– Дитина проживає з батьком, який має залежність (алкогольну, наркотичну, ігрову), також живе з батьком, який має психічні захворювання
– Випадок пограбування на вулиці
– Ситуація в лікарняній палаті, коли близьку людину відключили від апарату життєзабезпечення
– Випадок, коли вихователька закрила маленьку дитину в темній шафі, що було визнано відповідним покаранням
Випадок, коли людина раптово стала свідком вбивства
Гострий конфлікт між підлітком і його батьком може бути досить травматичним
– Булінг у школі, коледжі та на роботі

Це лише кілька прикладів із мого 23-річного досвіду вирішення психологічних травм.

Наприклад, розлучення займає високе місце на шкалі емоційної травми, воно зачіпає всіх членів сім’ї, нуклеарних і розширених: чоловіка, дружину, дітей, дідусів і бабусь, сестер і братів.

 

Психічні травми мучать людину не тільки фізично, але й психічно та емоційно. Він починає боятися і уникати схожих і абсолютно різних ситуацій; його поведінка стає ірраціональним; він обмежує себе у прийнятті рішень; його життя перетворюється на виживання, без особливих причин. Страхи і фобії стають постійними супутниками його життя. Під час першої консультації людина не відразу згадує травматичні події свого життя. Лише після кількох сеансів він починає згадувати їх і витягує зі своєї пам’яті.

Володіючи високоефективними техніками, я запрошую кожного свого клієнта розібратися з його травмою/ПТСР. Цей процес займає в середньому 1-3 консультації. В результаті клієнт одразу відчуває звільнення від важкого емоційного та психічного тягаря. Для порівняння, кожен садівник погодиться, що клумбу необхідно очистити від бур’янів і глибоких непотрібних коренів. Тільки після цього розумно приступати до посадки нових красивих квітів.